SVS

PB 16 - Ultra

"PB-16 Ultra môže pokojne súťažiť so špičkovými subwoofermi s dvojnásobnou či mnohonásobne vyššou cenou. Kinetická energia dosahuje takmer ohlušujúcu úroveň počúvania... prekvapilo ma, že sa nespustil systém automatickej detekcie zemetrasení. Len som počúval sa spadnutou čeľusťou, skutočne milujem tak dobré basy! Veľmi vysoko odporúčam ..." Dávid Vaughn, redaktor časopisu Sound & Vision

Opis subwoofera PB-16 Ultra
Vo firemnej hierarchii najvyšší a súčasne najväčší model z celej produkcie značky SVS, ktorý všetci užívatelia radia medzi špičkové referenčné subwoofery na svetovom trhu. Svojimi rozmermi a konštrukciou je určený pre najnáročnejšie stereofónne zostavy a tiež pre referenčné domáce kiná. Ozvučnica subwoofera PB-16 Ultra je basreflexová čo umožňuje veľkú variabilitu v nastaveniach najnižších basových frekvencií, avšak pre dosiahnutie najlepších zvukových výsledkov je vhodné dobre vyberať priestor kde bude subwoofer umiestnený. Všetky ovládacie prvky vrátane displeja sú na čelnom paneli, ale pohodlnejší spôsob ovládania je pomocou firemnej aplikácie pre smartphone alebo tablet. PB-16 Ultra je dodávaný v atraktívnej povrchovej úprave čierny klavírny lak alebo vo verzii čierna prírodná dubová dyha.

Konštrukcia subwoofera PB-16 Ultra
Jednou z najdôležitejších častí tohto špičkového subwoofera je samozrejme jeho maximálne rigidná a rozmerná skriňa. Tá je riešená ako basreflexová s tromi akustickými výustkami na čelnom paneli. Tieto basové výustky je možné tlmiť mechanickými upchávkami, ktoré sú súčasťou príslušenstva. V závislosti na zatlmenie týchto výustiek dochádza k posunutiu spodnej hranice reprodukovaného pásma od 13 do 15Hz. Vlastné ozvučnica - skriňa subwooferu je vďaka veľmi sofistikovanej vnútornej konštrukcii veľmi inertná voči najnižším frekvenciám vznikajúcim pri reprodukcii. Základom vnútornej konštrukcie je dvojitá čelná doska, na ktorej je umiestnený vlastný reproduktor a niekoľko vertikálnych priečok zvyšujúcich stabilitu bočníc. Vďaka tejto konštrukcii odchádza väčšina vnútornej sonickej energie výustkami na čelnom paneli a neprenáša sa do tela subwoofera. Pre dosiahnutie maximálnej stability skrine je však odporúčané použiť firemné tlmiace nožičky SoundPath Isolation System.
Druhou nemenej dôležitou súčasťou je masívny reproduktor s kompozitne riešenou membránou zo sklolaminátu s priemerom 40cm. Túto extrémne stabilnú membránu poháňa obrovská kmitacia cievka o priemere 20cm. Tá sa pohybuje medzi štyrmi masívnymi toroidným permanentnými magnetmi v zdvihovom rozsahu 95mm !! Len takto nekompromisne riešený reproduktor umožňuje vo splupráci s extrémne výkonným zosilňovačom úplne presnú funkčnosť v oblasti najnižších kmitočtov. Takto premyslenou konštrukciou bol vyvinutý úplne nekompromisný menič s optimálnym pomerom tuhosti membrány vzhľadom k jej hmotnosti. Táto kombinácia maximalizuje množstvo zvukovej energie a pohyb vzduchu bez toho aby došlo k skresleniu alebo strate kontroly.
Poslednou technicky najkomplikovanejšou súčasťou je riadiaci zosilňovač. Ten je konštruovaný plne diskrétnym MOSFETovým výstupom s kontinuálnym výkonom 1 500W a dynamickým výkonom 5 000W, čo sú pomerne výnimočné vlastnosti medzi podobne konštruovanými zosilňovačmi v triede D. Pre plné využitie tejto takmer neobmedzenej sily je nutná perfektná kooperácia s integrovaným 50-ti MHz DSP procesorom s 56-bitovým filtrovaním.
 

Ovládanie subwoofera PB-16 Ultra
Pri pohľade na zadný panel zosilňovača môže užívateľa prekvapiť úplná absencia ovládacích prvkov. Tie vývojoví inžinieri firmy SVS plne presunuli na čelný panel, kde pomocou displeja a krížových tlačidiel je možné postupne nastaviť všetky potrebné parametre. Avšak pre úplne intuitívne, rýchle a prehľadné nastavenie bola vyvinutá výborná aplikácia. Tá je pripravená ako pre platformu iOS tak i pre Android. Aplikácia ovláda všetky funkcie DSP a ešte všetky nastavenia ukladá do predvolieb. So subwooferom komunikuje smartphone alebo tablet pomocou Bluetooth, čo zaručí veľmi rýchlu odozvu a veľmi jednoduché pripojenie. Len pomocou aplikácie SVS si môžete ideálne doladiť basy na najnižších frekvenciách bez toho aby ste museli vstať z pohodlia ideálneho miesta počúvania.

Subwoofer SVS PB-16 Ultra získal už mnoho excelentných ocenení, ktoré nájdete v záložke Testy. Jedným z najpodstatnejších je aktuálna cena asociácie Europe Imaging and Sound Association, skrátene EISA, ktorá tomuto subwooferu udelila cenu pre najlepší subwoofer pre domáce kino pre rok 2017-2018.
 
Frekvenčný charakteristika subwoofera PB-16 Ultra s rôznym stupňom zatlmenia basových portov 
 
 


  • Technické údaje
Konštrukcia ozvučnice:Basreflexová - 3 porty
Frekvenčný rozsah:13Hz ÷ 280Hz (mód Extended - 2 porty otvorené)
14Hz ÷ 360Hz (mód Sealed - všetky porty zatlmené)
15HZ ÷ 280Hz (mód Standard - všetky porty otvorené)
Výkon zosilňovača:1 500W RMA (5 000W dynamický)
Veľkosť reproduktora:40cm
Vstupy:Stereo XLR / Stereo Cinch / LFE
Regulácia fázy:Plynulá 0°- 360°
Možnosť programovania:Áno
Diaľkové ovládanie:Áno
Ovládanie aplikácií pre smartphone:Áno
Automatické vypnutie:Áno
12V trigger:Áno
Rozmery:55 x 63,5 x 78cm (š x v x h)
Váha:80kg
Povrchové úpravy:Čierny klavírny lak alebo pravá dyha - odtieň čierny dub